Vox cantabilis úspěšný v Brémách

27.07.2004 00:00

Komorní smíšený sbor Vox cantabilis z Jirkova opět úspěšně reprezentoval Českou republiku německých Brémách. Z nějvětší soutěže sborového zpěvu "Sborové olympiády" si přivezl cenné stříbrné medaile.

Jako jeden z pouhých čtyř českých sborů se zúčastnil Sborové olympiády, kterou letos, po rakouském Linci v roce 2000 a korejském Pusanu v roce 2002, hostily německé Brémy. Olympiáda se konala době od 8. do 18. července letošního roku a účastnilo se jí a v 26 kategoriích soutěžilo několik stovek sborů z více než 80 zemí celého světa.

Sbor soutěžil ve dvou kategoriích – v kategorii komorních sborů a v kategorii duchovní hudby a capella. V obou kategoriích se mu podařilo navázat na úspěch z I. sborové olympiády v Linci, kde získal stříbrnou medaili v kategorii duchovní hudby a uhájil stříbrné medaile. Jejich největšími konkurenty byly velmi kvalitní asijské a ruské sbory, které disponují zázemím, o jakém se českým sborům ani nezdá.

Sborová olympiáda je vysoce kvalitní a zároveň největší soutěž sborového zpěvu na světě. Pořádá ji INTERKULTUR foundation z německého Pohlheimu, která kromě Olympiády pořádá od roku 1988 i seriál soutěží a festivalů sborové hudby Musica mundi. Jejich společným jmenovatelem je vysoká profesionálnost organizace, jež se od českých soutěží, které jsou také výborně připravovány, liší v takových drobnostech, jako je například navrácení not poskytnutých porotě, nebo předání hodnocení porotců soutěžícím sborům, což u nás bohužel ne vždy bývá zvykem.

Příští Sborová olympiáda se koná v roce 2006 v čínském Šamenu (Xiamen). Vox cantabilis na ní téměř jistě bude chybět. Určitě se ale objeví někde v České republice, například o Vánocích v Jirkově, Chomutově nebo jejich okolí. Určitě se také pokusí sehnat dostatek prostředků a vyjet někam na zahraniční soutěž a opět získat nějaká další ocenění.

 

 

 

www.sbor.cz/detail_clanek.php?id=1334

Zpět